Atsiliepimai

LAISVALAIKIU – DVIEJŲ ŽMONIŲ DRAUGYSTĖS STEBUKLAS

Laisvalaikiu galima veikti daugybę įdomiausių dalykų. Kristina Orentaitė ir Agnė Lapinskaitė dirbančios UAB „Kesko Senukai Lithuania“ įmonėje laisvu laiku draugauja su vaikais pagal programą „Didysis draugas“.

Programa „Didysis draugas“ vyksta pagal „Big Brothers Big Sisters“ programos principus, kuri pradėta vykdyti 1904 m. JAV ir į Lietuvą atkeliavo 1995 m. Šia programa siekiama socialiai silpnesniems jauniems žmonėms suteikti pastovų draugišką ryšį su suaugusiuoju ir parodyti teigiamą pavyzdį. Programoje dalyvauja vaikai, kuriems sunkiau sekasi pritapti prie bendraamžių, trūksta palaikymo, bendravimo. Jie gali būti iš išsiskyrusių, daugiavaikių, socialiai silpnesnių šeimų.

Norėjau studijuoti psichologiją, tačiau nepavyko įstoti į nemokamą vietą. Mama, pamačiusi, kaip kremtuosi, pasiūlė savanoriauti „Didžiojo draugo“ programoje. Už tai jai esu labai dėkinga“, – sakė Kristina, KESKO SENUKUOSE įsidarbinusi iškart po bakalauro studijų ir dirbanti čia jau metus.

Agnė yra ne tik didžioji draugė, bet ir viena iš programos koordinatorių. Koordinatoriai atrenka 7–14 metų vaikus, norinčius susirasti didįjį draugą, ir savanorius, norinčius draugauti su vaikais. Jie taip pat sprendžia, kokie žmonės gali tarpusavyje sėkmingiausiai draugauti, apmoko savanorius programos draugystės principų ir taisyklių. Vėliau, kai vaikas su savanoriu susidraugauja, koordinatoriai prižiūri draugystę, pataria, konsultuoja kilus klausimų. „Man, kaip asmenybei, daug davė savanorių mokymai: daug sužinojau apie santykius, bendravimą, o tai buvo naudinga ir asmeniniams santykiams su šeima, draugais, kolegomis. Todėl ir pati naujų savanorių 4 dienų mokymuose stengiuosi kuo geriau perteikti žinias. Mokymuose pateikiame daug pavyzdžių, nagrinėjame įvairias bendravimo situacijas, mokome ne tik nustatyti vaikui ribas, bet ir nepamiršti būti draugu, o ne aukle, mokytoju ar tėvu, – pasakojo Agnė. – Žinoma, kiekvieno santykis vis tiek yra labai skirtingas.“


Kristina pasakojo, kad draugauja su mergaite, vardu Taura. „Ji – šeštokė. Kartu augame jau trejus metus. Taura labai lipšni, draugiška, tokia ji buvo nuo pat pradžių. Man norėjosi didesnio atstumo, ribas tarp suaugusiojo ir jaunesnio žmogaus palaikyti, o ji – iškart į glėbį kris, apsikabins. Manau, kad mes viena kitą labai daug ko išmokėme. Ji mane moko artumo, žaismingumo, – sakė Kristina. – Labiausiai ši veikla žavi tuomet, kai matai, kad vaikas seka tavo pavyzdžiu ir siekia būti toks, koks tu.“

Paprastai Kristina su Taura tiesiog eina kartu pasivaikščioti ar suplanuoja išbandyti naujas pramogas: maisto gaminimą, papuošalų kūrimą, jodinėjimą žirgais, šokinėjimą ant batutų ar kt. Mergaitė labai plepi – gali nesustodama šnekėti apie savo gyvenimą, mokyklą. Dažnai lankosi baseine. „Pastebėjau, kad daug prisidėjau prie to, kad Taura išmoktų plaukti – žaidėme ir kartu mokėmės. Jaučiuosi puikiai, kai matau, kad ji dabar jau gerai plaukia“, – mažosios draugės pasiekimais didžiuojasi Kristina.

Kita nuostabi dalyvavimo savanoriškoje organizacijoje pusė – bendravimas su savanoriais, kurie yra itin veiklūs, įdomūs, kūrybiški ir šilti. Be savanoriškos veiklos su vaikais, kartais savanoriams organizuojame paskaitas, įvairius užsiėmimus, laisvalaikio veiklas. Pavyzdžiui, savanoriai turėjo galimybę lankyti meno terapijos, relaksacijos užsiėmimus. Rengiame filmų peržiūras, įvairių rankdarbių pamokėles, kartais dalyvaujame orientacinėse varžybose mieste“, – pasakojo Agnė.

Merginos savanorės sako, kad toks laisvalaikio leidimo būdas ne tik malonus, bet ir praverčia darbe, nes padeda ugdyti tarpusavio santykius. Kartu su kitais savanoriais aptariant savo patirtis paaiškėja, kaip panašias problemas sprendžia kiti žmonės, kyla naujų idėjų. „Lavėja kūrybiškumas, bendravimo, organizaciniai įgūdžiai: draugaujant svarbu susiderinti, stengtis išklausyti, suprasti, kad suprastų tave. Galiausiai – tai padeda atsitraukti, atsipalaiduoti, – džiaugėsi Kristina ir Agnė. – Visus norinčius kviečiame nesnausti ir prisijungti prie kitų savanorių - http://jaunimocentras.eu/index.php/prisijunk“.

   
© 2010 Jaunimo centras