Dainavos Jaunimo centras

Vaikų linija – pirmas žingsnis ieškant pagalbos

Asta BlandeŠiandien tarptautinė Vaikų linijos diena. Vaikų linija teikia anoniminę psichologinę pagalbą vaikams ir paaugliams. Nemokamos telefono linijos, kuriomis skambina sunkumų ar įvairių klausimų turintys vaikai, veikia visoje Lietuvoje. Apie Vaikų linijos veiklą ir poreikį kalbamės su Kauno Vaikų linijos vadove, Dainavos Jaunimo centro psichologe Asta Blande.

Ar vaikams reikalinga pagalba telefonu?
Tai, kad per mėnesį Kauno vaikų linija sulaukia apie 3000 skambučių rodo pagalbos poreikį vaikų ir paauglių tarpe. Mums skambina vaikai, kurie nori pasikalbėti, išsipasakoti, kad juos kas nors išklausytų ir suprastų. Kiekvieno vaiko istorija, klausimai yra svarbūs, o dar svarbiau, kad mes turime įsiklausyti.

Kokiu principu vaikų linija teikia pagalbą vaikams?
Vaikų linijos konsultantai niekada neduoda patarimų kaip elgtis, ką daryti. Mes išklausome ir užduodame klausimus, skatinančius išsikalbėti ir mąstyti, kaip galima vienokią ar kitokią situaciją spręsti.

Kokios dažniausios vaikų problemos?
Dažniausiai vaikai išsako, kad susiduria su patyčių problema. Jiems svarbu pasikalbėti su kitu suaugusiu žmogumi, kuris juos gali nukreipti tinkama linkme, priimant sprendimą. Vaikų linija yra dažniausiai pirmasis vaikų žingsnis, ieškant pagalbos. Vykdant patyčių prevenciją ši organizacija padarė daugiausiai. Vaikai linkę pirmiau paskambinti telefonu ar parašyti laišką ir atvirauti apie savo problemas, kadangi tokia pagalba suteikia saugumo, konfidencialumo ir privatumo jausmą.

Ką pavyko nuveikti dirbant patyčių prevencijos srityje?
Džiugu matyti, kad vaikų linijos veikla patyčių prevencijoje, pasiekė tokio didelio visuomenės palaikymo ir susidomėjimo. Akcijos „Be patyčių" vienas iš renginių vyko prezidentūroje, taip pat įsitraukė daugybė organizacijų bei mokyklų. Svarbu jau tai, kad žmonės ėmė suvokti, kas yra patyčios. Jeigu sąmoninga vieno žmogaus veikla, poelgiai ar žodžiai skaudina kitą žmogų – tai yra patyčios. Tai privertė susimąstyti daugelį apie savo poelgius ir pasekmes kitiems žmonėms. Svarbu apie tai kalbėti ir suvokti šio reiškinio problemos aktualumą. Džiugu, kad pavyko nuveikti tiek daug ir tikiu, kad ateityje padarysime dar daugiau.

Kodėl vaikai nesulaukia pagalbos iš artimiausios erdvės: tėvų ar mokytojų?
Iš tiesų patyčių problema yra labai plati. Dažnai vaikai patiria patyčias netgi namuose. Būna atvejų, kad patyčios patiriamos iš mokytojų arba mokytojai patiria patyčias iš moksleivių. Susiduriame netgi su tėvų požiūriu, kurie nesuvokia patyčių prevencijos poreikio. Nuomonė, jog kiekvienas sunkumas „užgrūdina" yra klaidinga. Vaikas neturi kentėti nei kito žmogaus užgauliojimo, nei to, kas jam yra nemalonu. Jeigu tyčiojamasi nuolatos, vaikas gali patirti psichologinių problemų.

Kokios kitos dažniausios vaikus kamuojančios problemos ir klausimai?
Labai dažna santykių, bendravimo problema, nesutarimai su suaugusiaisiais, mokytojais, tėvais. Dažnai vaikai ilgisi savo tėvų, kurie išvykę į užsienį. Tuomet jie jaučiasi vieniši, palikti ir nereikalingi. Į Vaikų liniją skambina vaikai, patyrę netektį: artimo žmogaus, draugo ar netgi augintinio. Suaugusiesiems atrodančios nereikšmingos vaikų problemos, mažiesiems yra labai svarbios. Mes tai suprantame ir vertiname vaikų atvirumą. Dažnai užduodami atviri klausimai: Mano draugai rūko, ar aš taip pat turėčiau pradėti? Mano draugas nori su manim mylėtis, ar aš turiu tai daryti? Šiuos dalykus ne visi paaugliai drįsta aptarti su savo tėvais, mokytojais ar pažįstamais žmonėmis. Vaikams reikia kito žmogaus išklausymo, kuris nepasmerks. Vaikai skambina labai dažnai jau turėdami atsakymus savo galvose, reikia tiesiog padėti jiems tuos atsakymus savyje atrasti.

Neseniai vaikų linija atšventė veiklos dešimtmetį. Ką galėtumėte įvardinti didžiausiu savo veiklos pasiekimu?
Turime pasidžiaugti nemaža dalimi jaunų žmonių, kurie patyrė savanorystės džiaugsmą, kai daug duodi ir kartu daug gauni. Mūsų visuomenėje daugėja tų, kurie neabejingi kitų sunkumams, kurie moka klausytis ir padėti. Kitas svarbus dalykas – didžiulis pagalbos poreikis, rodantis, kad tai, ką darome – prasminga ir reikalinga. Žinoma, bendradarbiavimas su panašia veikla užsiimančiomis tarnybomis skatina tobulėti ir tuo pačiu sulaukti palaikymo, kurio labai reikia.

Kaip specialistė, matanti ir suvokianti vaikų problemas, ką galėtumėte palinkėti žmonėms, į ką reikėtų atkreipti dėmesį, ką reikėtų keisti?
Norėčiau palinkėti visiems nebūti abejingais šalia esančiam, tada net ir didžiausi sunkumai yra įveikiami. O ir vaikams realus mūsų pavyzdys, yra geriausias pamokymas be žodžių.

   
© 2010 Jaunimo centras